Nesedět s rukama v klíně

24.02.2010 14:56

Chcete být NĚJAK užiteční? Máte potřebu NĚKOMU pomáhat? Cítíte, že pokud chceme pro naše děti dobrou budoucnost, musí NĚKDO začít něco dělat? Tím NĚKÝM může být každý z nás, protože ať to zní sebeklišeji, KAŽDÝ MUSÍ ZAČÍT NEJDŘÍV U SEBE.

Již dnes víme, že pozitivní myšlení je základ pro naši šťastnou přítomnost i budoucnost. To se týká však nejen ve vztahu k partnerství, rodině, zdraví či kariéře, ale také ve vztahu ke všem a všemu co na této planetě je vidět i nevidět. 

A peněz pro to není třeba.

- Chvalte. Chvalte sebe, partnera, rodinu, přátele, neznámé i známé lidi, přímo či nepřímo pouze v myšlenkách. Chvalte přírodu a vše s ní spojené – zvířata, ptáky, vzduch, vodu, oheň, zkrátka vše živé i „neživé“. Pozitivní energie bude živit naší Zemi a náš život na ní.
- Děkujte. Děkujte všemu a všem, i tomu co považujete za velmi samozřejmé. Viz. výše.
- Usmívejte se a rozdávejte lásku a sluníčko všemu a všem kolem sebe.
- Když můžete, nabídněte pomocnou ruku.

Peněz pro to není třeba a ještě ušetříte!
- Recyklujte. Třiďte všechen odpad. Dnes najdete na téměř každém obalu značku o jaký materiál se jedná (např. PP plast, PAP papír atp.). A pozor plasty ani sklo se nemusí vymývat (o tom podrobněji v dalším článku). Popelnici můžete nechávat vyvážet pouze 1x za 14 dní místo týdně a ušetříte 50 %. 
- Šetřete vodou při mytí nádobí, při čištění zubů, při umývání atp. Použijte vodu po koupeli na praní tmavého prádla. Pokud máte možnost dešťové vody, využívejte i ji.
- Buďte uvědomělí vůči el. energii. Když můžete, nechte svítit max. jedno světlo a nebo i to zhasněte a nahraďte třeba svíčkou. Nenechávejte zbytečně hrát TV aj. elektrospotřebiče.

Peněz pro to není třeba, jen trochu času navíc!
- Existuje spousty dobrovolnických prací – jednorázových (např. vysazování stromků v chráněných oblastí, sbírání odpadků atp.) i dlouhodobých (např. dělat účetnictví v nějaké neziskové organizaci, docházet do dětských domovů či kojeneckých ústavů atp.)

Peněz pro to je třeba, ale ne o moc víc než jste zvyklí!
- Nahraďte výrobky ve své domácnosti výrobky ekologickými – od jídla, přípravků na praní prádla, mytí nádobí až po kosmetiku a autokosmetiku.
- Kupte si elektrospotřebiče s nižší spotřebou energie/vody.

Pár korun navíc nikoho nezabije!
- Pořiďte si kasičku do které budete např. každý den dávat 10 Kč nebo každý měsíc 300 Kč – zvolte, jak vám bude vyhovovat. Jednou za rok peníze z kasičky použijte na nějaký vámi zvolený dobročinný účel – může se jednat o konkrétní potřebu (např. přispění na invalidní vozík atp.) nebo o příspěvek na vybranou charitu, nadaci atp. Do „akce“ mohou být zapojeny i děti.
- Chtěli byste ještě jedno dítě, ale kvůli financím, věku či zdravotním komplikacím si ho už nepořídíte? Adoptujte si dítě na dálku!

Těch možností je určitě další spousta, proto doplňujte tento článek o další tipy, které nám ostatním budou inspirací. 

A tak neseďte s rukama v klíně a začněte NĚCO DĚLAT!  :)